W dniu 30.06.2020 r. odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy w Bytowie. Oprócz członków PRRP w spotkaniu uczestniczyli m.in. Starosta Bytowski Pan Leszek Waszkiewicz, Dyrektor PUP w Bytowie Pan Janusz Wiczkowski oraz Zastępca Dyrektora PUP Pan Stanisław Cieplik. Spotkanie poprowadziła Pani Zofia Dera, Zastępca Przewodniczącego PRRP.
Na początku posiedzenia Pan Stanisław Cieplik przedstawił zebranym sprawozdanie z działalności PUP w Bytowie za 2019 r. Mówił m.in. o poprawie sytuacji na lokalnym rynku pracy, czego wyrazem był spadek liczby bezrobotnych o 5,8% w stosunku do roku poprzedniego. a także o środkach, którymi PUP w Bytowie dysponował w 2019 roku na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w kwocie 9,3 mln zł.
W dalszej części spotkania Dyrektor PUP przedstawił obecnym informację na temat bieżącej sytuacji na runku pracy oraz o wpływie jaki na stan bezrobocia wywarła pandemia koronawirusa. – Sytuacja związana z pandemią koronawirusa spowodowała wyraźne zwiększenie liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie. W styczniu i w lutym bieżącego roku mogliśmy wciąż zaobserwować spadek bezrobocia, który utrzymywał się na przestrzeni ostatnich lat, natomiast w marcu, tj. w miesiącu gdy w Polsce wprowadzono stan epidemii, liczba osób bezrobotnych nieznacznie wzrosła. W kolejnych miesiącach wzrost bezrobocia w dalszym ciągu postępował, z uwagi na to, że w obecnej sytuacji nie mogliśmy w pełni oferować wszystkich form aktywizacji zawodowej – tłumaczył zebranym J. Wiczkowski. – W czerwcu zaobserwowaliśmy niewielki spadek bezrobocia, związany z tym, że ponownie uruchomiliśmy usługi i instrumenty rynku pracy, które od marca musieliśmy wstrzymać. Na dzień dzisiejszy zarejestrowanych w Urzędzie jest 3 161 osób bezrobotnych. Jest to dość duży przyrost w porównaniu do roku ubiegłego, gdy zarejestrowanych bezrobotnych na koniec czerwca 2019 roku było 2 623. Jednakże duże zainteresowanie osób bezrobotnych formami aktywizacji oraz rosnące zainteresowanie pracodawców zatrudnianiem pracowników, pozwala sądzić, że tendencja spadkowa bezrobocia zostanie zachowana oraz sytuacja na rynku pracy się ustabilizuje – mówił J. Wiczkowski.
Kolejnym punktem obrad było omówienie członkom PRRP dotychczasowych działań Urzędu w ramach Tarczy antykryzysowej. Dyrektor przedstawił obecnym informacje dotyczące wszystkich realizowanych przez PUP działań w ramach Tarczy oraz poinformował zebranych o stopniu realizacji wniosków, które wpłynęły do PUP oraz o wysokości zaangażowanych na te formy środków. W okresie od 01 kwietnia do 25 czerwca do Urzędu wpłynęło 417 wniosków o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikroprzedsiębiorcy, małego i średniego przedsiębiorcy (art. 15 zzb); 472 wniosków na wsparcie dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników (art. 15 zzc); 3328 wniosków o udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców (art. 15 zzd) oraz 2 wnioski o udzielenie dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowych lub podmiotów o których mowa w art. 3 ust. 3 Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (art. 15 zze). Łącznie na ww. wspomniane formy pomocy do tej pory Urząd zaangażował środki w wysokości 27 893,44 tys. zł.
Na koniec spotkania członkowie PRRP pozytywnie zaopiniowali uchwałę w sprawie całkowitego umorzenia zwrotu nienależnie pobranego świadczenia (stypendium stażowego oraz zwrotu kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca odbywania stażu i powrotu) przez osobę bezrobotną. Uchwałę podjęto jednogłośnie.