W realizację projektu zaangażowane były: Fundacja Rozwoju Lokalnego "Parasol", Gmina Bytów wraz z miastami partnerskimi: Frankenberg, Markaryd, Taurage oraz Powiat Bytowski z ich powiatami partnerskimi: Schmalkalden-Meiningen oraz Vorpommern-Rügen.
Celem projektu było wspieranie dialogu międzykulturowego i wzajemnego zrozumienia oraz zwalczanie stygmatyzacji migrantów i grup mniejszościowych, dotychczasowych stereotypów i zwiększenie świadomości społecznej na temat migracji.
Projekt obejmował 4 wizyty studyjne, z których każda poświęcona była innym tematom.
Tematem pierwszej wizyty, która odbyła się we wrześniu 2021 r. w Bytowie była historyczna wymiana doświadczeń migracyjnych partnerów projektu międzynarodowego.
W dniach 8-11 czerwca 2022 r. odbyła się druga wizyta, realizowana przez partnera ze Szwecji – miasto Markaryd. Wizyta dotyczyła wymiany doświadczeń nt. edukacji językowej w Szwecji i wspierania imigrantów na rynku pracy oraz aktywizacji społeczno-zawodowej cudzoziemców.
Podczas trzeciej wizyty 24-27 października 2022 r. w Stralsundzie w Niemczech wypracowywano model zarządzania integracją oraz przedstawiano możliwości integracji poprzez kulturę, sport i edukację.
Ostatnia wizyta, zamykająca i podsumowująca projekt poświęcona była warunkom dobrej integracji oraz zasadom i mechanizmom sieci współpracy. Podczas tej wizyty część uczestników projektu odwiedziła również PUP w Bytowie. Przedstawiony został nasz system pracy z osobami bezrobotnymi oraz Kiosk z Pracą, który obecnie pełni rolę Punktu informacyjnego dla obywateli Ukrainy. Konferencja podsumowująca projekt składała się z wystąpień zaproszonych gości oraz moderowanych dyskusji. W konferencji wziął udział Dyrektor PUP w Bytowie Janusz Wiczkowski oraz Natalia Burandt – Kierownik Działu Usług Rynku Pracy PUP w Bytowie, która uczestniczyła też w debacie podsumowującej projekt.